چهار شنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
1400/10/8 - 09:36

تغییر استراتژی در بازار راکد آهن

متفرقه چ 8 دی 1400 09:36

بررسی قیمت روزانه آهن

با توجه به ثبات قیمت اهن در چندین روز اخیر روز گذشته هم کماکان بر همان منوال گذشت و بازار آهن نوسان چندانی را تجربه نکرد از همین رو قیمت روزانه میلگرد در عمده شرکت‌ها ثبات داشت و تنها چند شرکت کاهش قیمت ۱۵۰ الی ۳۰۰ تومانی داشتند البته یک شرکت نیز با ۵۰ تومان افزایش اعلام قیمت کرد.

قیمت روزانه نبشی و ناودانی نیز عمدتا ثابت اعلام شد و تنها دو شرکت کاهش ۵۰ الی ۵۰۰ تومانی را تجربه کردند. در بخش کیلوفروشی قیمت تیرآهن ۵۰ تومان افزایشداشت اما در بخش شاخه فروشی عمدتا قیمت‌ها ثابت اعلام شد و تنها یک شاخه ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.در کنار ثبات قیمت در برخی شرکت‌ها قیمت روز پروفیل و انواع لوله نیز به طور میانگین با کاهش قیمت ۱۰۰ الی۲۰۰ تومانی همراه بود؛ همچنین قیمت انواع ورق سیاه، گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز با ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان کاهش قیمت عرضه شد اگرچه در برخی مبادی فروش ثبات قیمت نیز مشاهده می‌شد.

به گزارشواحد بازرگانی دیجی آهن :از آنجایی که ادامه مذاکرات برجام از ششم دی‌ماه از سرگرفته شده  استمرار ثبات قیمت اهن در چند روز آینده، محتمل‌ترین گزینه برای بازار آهن است و به نظر می‌رسد تغییرات قابل توجه و اثرگذاری که بازار را به تحرک وادارد، رخ ندهد.از سوی دیگر کاهش میزان معاملات در تالار صنعتی نیز به این شرایط دامن زده و به ثبات بیش از پیش قیمت روزانه اهن الات منجر شده است. اگرچه عدم متقاضی مصرف نیز خود مزید بر علت است و می‌توان گفت اصلی‌ترین فاکتور تعیین‌کننده شرایط فعلی در بازار اهن است.

 از همین رو مشاهده می‌کنیم که این شرایط فروشندگان را تحت فشار قرار داده تا از تغییرات قیمت محصولات خود دست کشیده و به ثبات رو بیاورند اگرچه در این میان برخی عرضه‌کنندگان میل به افزایش قیمت‌ها دارند اما در حال حاضر بازار پتانسیل افزایش قیمت را نداردبه طور کلی می‌توان گفت روز گذشته میزان معاملات در بورس کالا رونق چندانی نداشت و حدود ۷۰ درصد محصولات عرضه شده معامله نشدند، همچنین بنا بر آمار موجود امروز نیز حدود ۱۷۲ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه خواهد شد که شامل سنگ آهن، گندله و اهن اسفنجی و کنسانتره است

www.digiahan.com

دیجی آهن