چهار شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

تلفن ۴ رقمی تهران: ۱۸۴۹

تلفن شهرستان: ۴۱۲۶۸۰۰۰-۰۲۱ و ۸۶۰۲۰۰۹۴-۰۲۱

1400/10/7 - 10:06

بازار آهن در خواب زمستانی

متفرقه س 7 دی 1400 10:06

براساس گزارش‌ها هفته گذشته درحالی پایان یافت که قیمت روز آهن آلات در غالب مبادی فروش با ثبات نسبی همراه بود و شرکت‌ها تمایل چندانی به تغییر قیمت‌ها نداشتند به سر می‌برد، اما پس از توقف در مرز قیمتی ۳۰ هزار و ۲۸۰ تومان با انتشار خبری مبنی بر ازسرگیری مذاکرات در ۶ دی ماه سالجاری اندکی کاهش یافت و هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت ۳۰ هزار و۱۷۰ تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه قیمت آهن: اوضاع بازار آهن در پایان هفته پیش برآیندی از اوضاع بازار در کل هفته است و آنطور که مشاهده می‌شود نوسان چشمگیری در قیمت روزانه آهن رخ نداد

به تبعیت از جو غالب در بازار اهن قیمت روزانه میلگرد نیز در عمده شرکت‌ها ثابت اعلام شد و تنها چند شرکت با کاهش جزئی ۱۰۰ تومانی همراه بودند، البته یک شرکت نیز با افزایش ۵۰ تومانی اعلام قیمت کرد.

اگرچه عمده مبادی فروش قیمت روز تیرآهن را با نوسان جزئی اعلام کردند اما در بخش کیلوفروشی در کنار ثبات قیمت افزایش ۵۰ تومانی نیز مشاهده می‌شد، همچنین در بخش شاخه‌فروشی نیز این نوسان در محدوده قیمتی ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی قابل مشاهده بود.

قیمت روزانه نبشی و ناودانی نیزمانندسایرمقاطع فولادی بدون تغییربود،همچنین قیمت پروفیل‌ و انواع لوله نیز ثابت اعلام شد وبه طور کلی تحرک خاصی در بازارآهن مشاهده نشدمطابق آمار و بنا بر تجربه چندین هفته اخیر، بازار آهن به اکثر پارامترهای اثرگذار در بازار بی‌تفاوت شده است و گواه این امر رکود معاملات شمش و محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد است.

از طرفی دیگر کاهش صادرات و ساخت‌وسازها و همچنین از دست رفتن جایگاه سرمایه‌ای مقاطع فولادی همگی موجب تعمق رکود حاکم بر بازار شده که نتیجه آن قرار گرفتن عرضه‌کنندگان در تنگنای تأمین نقدینگی است همچنین افت بازار جهانی فولاد به دلیل رکود مسکن در چین نیز به افت صادرات شمش و مقاطع فولادی منجر شده است. در نتیجه عدم چرخه پول در بازار و کاهش نقدینگی موجب افزایش پدیده زیرفروشی در بین عرضه‌کنندگان شده است که برای تأمین نقدینگی مورد نیاز صورت می‌گیرد.آنطور که به نظر می‌رسد به دلیل نبود تقاضا حجم محصولات عرضه شده و نرخ آنها در مقایسه با آخرین عرضه کاهش داشته است که به نظر می‌رسد با هدف ترغیب متقاضی برای خرید، کاهش یافته است درحال حاضر مهمترین مسأله‌ای که کلیه بازارهای جهانی و داخلی را تحت تأثیر قرار داده شیوع سویه «اومیکرون» و ازسرگیری محدودیت‌های کرونایی است. اما براساس مشاهدات بازار داخلی ایران چندان به عوامل خارجی واکنش نشان نمی‌دهند و منتظر نتایج مذاکرت هستند.

براساس اخبار منتشر شده درباره مذاکرات وین، روز جمعه اولیانوف با انتشار توییتی مبنی بر ازسرگیری مذاکرات در اسرع وقت، اعلام کرد که ادامه مذاکرات از ۲۷ دسامبر آغاز خواهد شد و باتوجه به برگزاری موفقیت‌آمیز این نشست‌ها باید ادامه آن را نیز به این مسیر سوق بدهیم تا نتایج مطلوبی به دست آید

www.digiahan.com

دیجی آهن